Aktuální celospolečenská krize vede k záplavě lokálních krizí nejrůznějšího druhu, uvnitř komunit a rodin. Některé rodiny se do těžké situace dostávají doslova ze dne na den, jiné musí krizi čelit dlouhodobě nebo opakovaně.
Jak může být nápomocna multidisciplinární spolupráce v podpoře rodiny v krizi, ať už jakékoliv? A v čem mohou být pro pomáhající profesionály inspirativní přístupy založené na vztazích a zdrojích, jako je Na řešení zaměřený přístup, Otevřený dialog nebo Vztahová praxe?
Tato konference uzavírá tříletý Erasmus+ projekt “Multidisciplinární podpora pozitivních změn u rodin v těžkých situacích” realizovaný ve spolupráci Katolické univerzity Ružomberok, Inštitútu dialogických praxí a Spolku Narativ, díky kterému vznikly dvě metodické publikace a vzdělávací modul pro členy multidisciplinárních týmů.
Na konferenci chceme nabídnout prostor zejména pro reflexi aktuální praxe multidisciplinární podpory rodin v krizi.
Zváni jsou všichni, kdo pracují v oblasti podpory rodin nebo se jí chtějí věnovat, bez ohledu na profesi, vzdělání nebo praxi. Speciálně jsou vítáni ti, kteří aktivně působí v pomoci rodinám postiženým válečným konfliktem.
Sdílet zkušenosti a výstupy z projektu Erasmus Multidisciplinarita
Reflexe aktuálních zkušeností s multidisciplinární podporou rodin v krizi
Nabídnout principy a vodítka pro MD práci vycházející ze vztahových přístupů
Vytvořit prostředí pro vzájemnou podporu lidí zapojených do pomoci rodinám v krizi
Uvítání a slova na úvod (radní Jihomoravského kraje pro oblast sociální a rodinné politiky Jana Leitnerová, vedoucí konzulátu Ukrajiny Anna Proshko, náměstek primátorky města Brna Petr Hladík)
Představení projektu „Multidisciplinární podpora rodin v těžkých situacích“ (Olga Okálová, Veronika Luksa, Lenka Martinkovičová, Veronika Šebeková, Přemysl Ulman, Igor Nosál, Pavel Nepustil)
Kateřina Hájková Klíčová (ČR): Vznik mezioborového týmu pro podporu ukrajinských rodin
Alena Kekukh (UA/ČR): Doporučení pro dobrovolníky pracující s ukrajinskými rodinami
Polina Moroz (UA): Sociální práce s rodinami v krizi na Ukrajině
Matěj Sedláček (ČR): Krizová práce na polsko-ukrajinských hranicích
COFFEE-BREAK (veganský, zajišťuje brněnská družstevní férová kavárna Tři Ocásci)
Barokní sál (přízemí) |
Sál č.6 (1.patro) Tlumočení: aj/čj |
Studio (2. patro) Tlumočení: dle potřeby |
Loek Schoenmakers (NL): Jak můžeme zohlednit potřeby všech dětí ve třídě nebo v dětských kolektivech? | Ben Furman (FIN): Na řešení zaměřené vedení rodinných a síťových setkání s klienty a multidisciplinárními týmy | Alena Kekukh (UA/ČR) a Pavel Nepustil (ČR): Pozor na "techniky"! Jak si pěstovat a udržovat vzhatové zaměření při práci s klienty |
Polina Moraz (UA): Sociální práce s rodinami na Ukrajině (kulatý stůl) | Narativ (ČR): Síťová setkání v duchu Otevřeného dialogu |
COFFEE-BREAK (veganský, zajišťuje brněnská družstevní férová kavárna Tři Ocásci)
Pavel Nepustil (Spolek Narativ), pnepustil@gmail.com, +420 777 916 280